Szkolenia z Robertem Piotrkowiczem

Co pewien czas wyjeżdżamy w Polskę, by szkolić się od najlepszych z branży. Staramy się poznawać różne zagadnienia, dotyczące zarówno żywienia jak i treningu. Tym razem za nasz cel obraliśmy sobie Stolicę.

23 i 24 stycznia byliśmy w Warszawie na dwóch szkoleniach organizowanych przez Europejskie Centrum Sportu: „Anaboliczna dieta tłuszczowa i jej zastosowanie w kulturystyce” oraz „Innowacyjne metody i techniki treningowe” prowadzonych przez najbardziej utytułowanego polskiego kulturystę Roberta Piotrkowicza. Pokrótce, o czym były szkolenia:

1. Anaboliczna dieta tłuszczowa i jej zastosowanie:
– Zastosowanie najnowszej wiedzy na temat diety tłuszczowej w sportach sylwetkowych
– Prawidłowy dobór składników do projektowania profesjonalnych planów diety tłuszczowej
– Obalanie mitów dietetycznych w kulturystyce i sportach sylwetkowych
2. Innowacyjne metody i techniki treningowe:
– Konstruowanie zaawansowanych planów treningowych dostosowanych do celu jaki chcemy osiągnąć i indywidualnych predyspozycji genetycznych.
– Sposoby poprawy dysproporcji w rozwoju sylwetki
– Praca nad słabszymi grupami mięśniowymi

Zacznę od prowadzącego. Robert Piotrkowicz to absolutnie pozytywna osoba. Dzielenie się wiedzą sprawa mu wielką frajdę, bardzo chętnie odpowiada na pytania, sam do nich zachęca. Co ważne, nie unika trudnych pytań dot. np. „zaawansowanej suplementacji”. Jest bardzo otwarty na ten temat, co my bardzo szanujemy, szczególnie, że teraz mnóstwo jest osób zakłamujących rzeczywistość.

Plakat

Pierwszego dnia spotkaliśmy się w ośrodku szkoleniowym gdzie Robert opowiadał nam o diecie tłuszczowej (optymalnej), takiej, która on sam stosuje. Widać wyraźnie, że o tym systemie odżywiania Robert mógłby opowiadać godzinami. Sam ewidentnie podkreśla na każdym kroku, że jest to jego konik. Robert pokazywał jak dobrać rozkład makroskładników w diecie optymalnej, dla osób robiących masę, utrzymujących wagę i redukujących. Podrzucił kilka pomysłów na dania oraz zarekomendował konkretne produkty, które warto stosować w diecie tłuszczowej, a których należy absolutnie wystrzegać się. Ja osobiście zawsze byłem trochę sceptyczny do tego rodzaju diet, ale nie ukrywam, że Robert Piotrkowicz przybliżył mnie do swojego sposobu żywienia.

Front

Drugi dzień podobał mi się jeszcze bardziej (co dziwne, bo ja raczej zajmuje się na NoEasy kwestią gotowania i diety). Wybraliśmy się do Strefy Formy, gdzie miało odbyć się kolejne szkolenie. Zanim jednak odwiedziliśmy siłownię – spotkaliśmy się w małej salce treningowej, gdzie czekał nas 4h wykład teoretyczny na temat zaawansowanych metod treningowych. Robert podzielił się z nami tak wielką ilością informacji, że głowa może rozboleć. Wzmocnił nasze przekonanie, że czucie ciężaru jest najważniejsze (czasem nawet kosztem techniki i obciążenia). Wiedzieliście np., że Piotrkowicz zrobił ok 25kg masy mięśniowej bez znacznego wzrostu siły i zwiększania obciążeń na treningach? Na tym polega kulturystyka, siła może być efektem dodanym.

Robert 2

Następna część zajęć miała już miejsce na siłowni. Robert pokazał nam wiele sposobów zastosowania gum oporowych. Wyjaśniał technikę ćwiczeń oraz opowiedział, które ćwiczenia działają najlepiej na niego. Prawdopodobnie sami włączymy gumy do naszych planów treningowych, przynajmniej na próbę. Najważniejszą koncepcją treningową Piotrkowicza była jednak ostatnia (lub dwa ostatnie, zależnie od grupy mięśni) „niszcząca” seria. Cały trening jest tylko preludium do tej właśnie serii, w której dosłownie niszczymy nasze mięśnie – stosując zaawansowane metody treningowe (drop sety, wydłużenie faz negatywnej, pozytywnej, ruchy częściowe, oszukane). Ostatnia seria może trwać nawet 3-4 minuty! Robert opowiedział nam i pokazał jak dokładnie taką serię zastosować w praktyce.

Robert 3

Uważam te szkolenia za bardzo ważne w moim rozwoju. Otworzyła mi ona oczy na kilka kwestii, które zastosuje z pewnością w swoim planie treningowym, czy diecie. Ciężko szukać negatywów, ale sama organizacja mogłaby być ciut lepsza, ale nie mogę narzekać, w zasadzie są to drobne detale. Jeśli zastanawiacie się nad uczestniczeniem w jakimś seminarium z Robertem Piotrkowiczem czy szkoleniu organizowanym przez Europejskie Centrum Sportu, nie wahajcie się, warto.

Kacper i Robert

Michał i Robert

Komentarze