Haters gonna hate

”Nigdy nie przejmuj się tym co mówią ludzie, jeśli tylko w głębi serca wiesz, że masz rację”

Umieszczam ten wpis, bo martwi mnie jeden smutny fakt. Społeczeństwo internetowe w większości przypadków jest przepełnione jadowitymi osobami, których jedynym celem jest niesłuszna krytyka i wylewanie swoich żalów. Nazywamy to potocznie „hejtowaniem”.

Musisz zdać sobie sprawę, że nie ma na świecie osoby, która trafiłaby w gusta wszystkich. Nikt nie rodzi się wielkim i czasami potrzeba wielu lat, by dojść do perfekcji, a nawet jeśli to osiągniesz to uwierz mi na słowo, znajdą się osoby, którym nie będzie się to podobać.

HATERS+GONNA+HATE.+CHECK+DAT_fb2482_3271490

Gdyby Albert Einstein wziął sobie do serca słowa nauczyciela, który skrytykował go i stwierdził, że w życiu nic wielkiego nie osiągnie to świat straciłby jednego z najwybitniejszych fizyków-teoretyków XX wieku. Michael Jordan został wyrzucony ze szkolnej drużyny, gdyż nie znalazł uznania w oczach trenera. Czy on przejął się krytyką? Gdyby tak było to nikt nie poznałby legendy koszykówki, która sprawiła, iż wielu młodych ludzi porzuciło swoje destrukcyjne nałogi na koszt tego pięknego sportu.

Arnold Schwarzenegger w młodości miał wielkie marzenia. Chciał zostać gwiazdą kulturystyki, następnie gdy już to osiągnął zamarzył o byciu aktorem. Nikt nie podzielał jego entuzjazmu, nawet jego ojciec. Koledzy naśmiewali się z jego marzeń i krytykowali jego decyzje o porzuceniu wojska na rzecz bodybuildingu. „Arnold, przestań żyć marzeniami” – to od nich słyszał. Nawet gdy osiągnął sukces w tej dziedzinie, ludzie byli dalej sceptycznie do niego nastawieni. Gdy już młody Arnold osiągnął wszystko co mógł w kulturystyce to zapragnął zostać aktorem. Co ludzie mówili?

„Arnold, bądź realistą, jesteś ogromny, masz okropny akcent. Masz nazwisko, którego nikt nie będzie potrafił wymówić. Świat aktorski takich ludzi nie potrzebuje” Jednak Arnold mówił sobie: „Słuchaj Arnold, oto cel i zrobię wszystko co trzeba by go osiągnąć”. Nawet gdy ubiegał się o fotel gubernatora słyszał podobne słowa: „odpuść sobie”, „nie wygrasz”. Smutnym jest to, że wiele osób wierzy w słowa ludzi, których nawet nie widzieli na oczy. Ilu utalentowanych ludzi porzuciło swoje plany, bo jakiś ignorant skrytykował jego marzenia. Chcesz zrezygnować ze swojej pasji? Daj tę satysfakcję ludziom, którzy nie potrafią zrobić nic, oprócz krytykowania.

arnold-schwarzenegger-movies__span

„Słuchaj Arnold, oto cel i zrobię wszystko co trzeba by go osiągnąć”

Mnóstwo osób czerpie satysfakcję z krytyki. Poniża Cie, kopie, tylko dlatego by poczuć się ważnym. „Nikt nigdy nie chce kopnąć zdechłego psa”. Oznacza to, że im więcej sukcesów osiągniesz – tym więcej doznasz krytyki, bo wiele osób nie potrafi się pogodzić, że ktoś może być od nich lepszy. Weź sobie do serca słowa wielkiego filozofa niemieckiego Arthura Schopenhauera: „Mali ludzie czerpią olbrzymią radość z błędów i gaf popełnianych przez ludzi wielkich” . Więc gdy ktoś niesłusznie Cie skrytykuje to potraktuj to jako komplement.

Nie próbujmy więc za wszelką cenę sprawiać dobre wrażenie na każdym, bo jest to niemożliwe. Musisz zoobojętnieć na krytykę, bo wpadniesz w depresję. Nie jesteś w stanie powstrzymać ludzi od nieuczciwej krytyki, natomiast możesz nauczyć się kontrolować siebie. Bardzo mądra słowa powiedziała siostra nieżyjącego już prezydenta Stanów Zjednoczonych Theodora Roosvelta: „Nigdy nie przejmuj się tym, co mówią ludzie, jeśli tylko w głębi serca wiesz, że masz rację”.

1336457464_tumblr_lqutcj7mkK1qdwfkro1_500

Rób to co kochasz, rób to co uważasz za słuszne, bo ludzie zawsze będą wylewać swoje żale. Jeśli zaczniesz trenować to uwierz mi na słowo – znajdzie się osoba, która skrytykuje Twoje postępowanie i usłyszysz: „ale po co ty chłopie w ogóle trenujesz?”. A co stanie się jeśli faktycznie pod wpływem opinii jakiejś osoby przestaniesz ćwiczyć? Też zostaniesz skrytykowany, bo uległeś presji i dałeś sobie wmówić, że jesteś bezużyteczny. Każda osoba wybijająca się z tłumu zawsze będzie krytykowana. Przyzwyczaj się do tego, im szybciej to uczynisz tym lepiej dla Ciebie.

Ciekawym pomysłem na opluwaczy jest beztroski śmiech. Jeśli ktoś Cie spróbuje wyprowadzić z równowagi, po prostu zacznij się śmiać. Jeśli padasz ofiarą krytyki i zaczniesz dyskutować z tą osobą to narazisz się na dalsze uwagi, a co można zrobić osobie, która „po prostu się śmieje”?

Konkludując, nie zwracaj uwagi na krytykę, tylko rób to co według ciebie jest najważniejsze i poświęcaj temu cały swój czas, bo tylko ty wiesz co jest dla ciebie dobre.

Komentarze