Miej wątpliwość

Adam Bogumił Zieliński, znany przez wielu jako Łona, w utworze Miej wątpliwość powiedział w zasadzie wszystko na temat, który dziś poruszam. Być może go nie znacie, więc dowiecie się tego ode mnie.

Jak Mauricz leczył z autyzmu

Niedawno Jakub Mauricz leczył z autyzmu. Pominę fakt, że autyzm to nie choroba oraz to, że świadectwem tego miało być cofnięcie orzeczenia. Dzień później napisał posta prostującego, który w zasadzie nic nie zmienia. Następnie, około 3 tygodnie później zamieścił post wieszczący, że trzeba robić swoje i nie zważać na ludzi wstrzymujących rozwój nauki. Co mi to mówi? To co mam nadzieję wszyscy widzą. Tworzenie diet może być dochodowym interesem. Leczenie może być bardzo dochodowym interesem. Leczenie nieuleczalnych stanów może być kurą znoszącą złote jaja. Jestem przekonany, że ta „reklama” była stworzona z pełną premedytacją. Nakierowana na biednych rodziców, którzy próbowali już wszystkiego i są gotowe ostatni grosz oddać za choćby obietnicę uzdrowienia.

„A dziś zdrowszy ten, kto gotów dostrzec tych wszystkich, którzy tak pięknie mówią, że to prostsze niż myślisz.”

Post ten nie ma na celu obrażanie kogokolwiek, ma on pokazać pewien mechanizm. Zobaczcie ile jest grup czy stron na FB o bardzo skrajnych lub innowacyjnych/modnych sposobach żywienia – dieta low card, high carb, ketogeniczna, paleo, IIFYM, etc. Nie oceniam żadnej z nich, ale każda ma w sobie jeden pierwiastek – przyciąga oszołomów. Nie znam żadnego paladyna diety zbilansowanej, natomiast, przykładowo, dieta ketogeniczna ma swoich wyznawców tak lojalnych, że odpowiedzą na wezwanie do krucjaty!

Myśl!

Miejcie, proszę, otwarte głowy. Pamiętajcie, że jest gro osób, których najważniejszym zadaniem jest wyciągnięcie od Was pieniędzy. I aż smutek przyznać, są w tym lepsi niż nasi politycy. Pytajcie o dowody, jeśli ktoś forsuje śmiały tezy, musi je poprzeć badaniami. Jego „eksperckość” lub odczucia są NIC nie warte. Poniżej linkuje do fajnej inicjatywy „A dowodzik jest?”

Miej wątpliwość

Musicie pamiętać, że badanie badaniu nie równe! Pozwalam sobie skopiować pewne fajne informacje ze strony, która również poniżej linkuje (dr hab. Dagmara Hering – Podstawy Evidence-Based Medicine).

„Poziom wiarygodności danych

  • Poziom A – Dane pochodzące z wielu randomizowanych prób klinicznych lub metaanaliz
  • Poziom B – Dane pochodzące z jednej randomizowanej próby klinicznej lub dużych badań nierandomizowanych
  • Poziom C – Uzgodniona opinia ekspertów i/lub dane pochodzące z małych badań, badań retrospektywnych i rejestrów”

oraz

„Rodzaje klinicznych badań naukowych postrzega się pod względem wiarygodności gromadzenia informacji w sposób następujący:

  • metaanalizy badań z randomizacją (metanalysis)
  • randomizowane kontrolowane badania kliniczne
  • badania kohortowe (cohort studies)
  • badania kliniczno-kontrolne (case-controlled studies)
  • badania przekrojowe (cross sectional studies)
  • opis przypadku (case report) lub serii przypadków (case reports).”

Jeśli mam Was zostawić z jedną chociaż myślą, niech to będą słowa wspomnianego wcześniej Łony (utwór Miej Wątpliwosć):

„Kiedy wszyscy wokół ciebie równiuteńko idą
Przyjacielu ty bądź uprzejmy mieć wątpliwość”

Źródła:

dr hab. Dagmara Hering – Podstawy Evidence-Based Medicine – https://poradnik-naukowy.gumed.edu.pl/42012.html

Łona i Webber – Miej wątpliwość – https://www.youtube.com/watch?v=8s_LnU8mH-Q

A dowodzik jest? – https://www.facebook.com/kampaniadowodzikjest/

Komentarze