Q&A #4

1. Trening na masie, redukcji? Jak to wygląda u Ciebie?
Trenuję cały rok tak samo, niezależnie czy jest to redukcja, czy masa. Sylwetkę kształtujesz odpowiednio ułożoną dietą i na tym aspekcie skupiłbym całą uwagę. Obojętnie, czy jesteś na deficycie, czy nadwyżce kalorycznej – Twoje mięśnie lubią być zaskakiwane nowymi bodźcami. Oczywiście na masie będziesz dźwigał o wiele większe ciężary, ale metody treningowe pozostają te same. Jeśli miałbym sprzedać Ci jakąś receptę to z pewnością nie rezygnuj z dużych ciężarów, bo to one będą twoim najlepszym antykatabolikiem. Więcej wielostawowych ćwiczeń, maszyny ogranicz do minimum. Poleciłbym Ci jeszcze zastosować zaawansowane metody takie jak serie łączone, super serie, drop sety, serie przerywane. Tak skonstruowany trening na tyle mocno podkręci Ci metabolizm, że nie będziesz potrzebował w ogóle aerobów, a zobaczysz, że sylwetka będzie zmieniać się na lepsze.

2. Od kiedy zacząć stosować priorytet mięśniowy?
Z pewnością nie warto stosować priorytetów mięśniowych na początku swojej drogi z kulturystyką, gdyż wtedy powinieneś rozwijać swoje ciało równomiernie. Daj bóg byś rozwijał się tak przez cały okres Twojej przygody z kulturystyką, byś nie miał nie miał żadnej pięty achillesowej, ale gdy zobaczysz, że któryś rejon Twojego ciała wyraźnie odstaje od reszty – wtedy warto zastosować priorytet mięśniowy, bo nie ma nic gorszego jak wyjść na scenę z widoczną dysproporcją. Kiedy warto stosować priorytet mięśniowy? Tylko i wyłącznie na dodatnim bilansie kalorycznym, trudniej wtedy o przetrenowanie, no i logiczne, że na deficycie nie zbudujesz masy mięśniowej.

11949140_897546513615603_1125962984656653351_n

3. Ile powinno się Kacper masować?
Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Masujesz do momentu, w którym jesteś zadowolony z wypracowanej masy mięśniowej. Na to pytanie odpowie Ci lustro. Ja osobiście masowałbym do ok. 15% Body Fatu, kiedy jeszcze widzisz zarysy swoich mięśni. Im masz więcej tłuszczu – tym trudniejsza walka o beztłuszczową masę ciała. Im niższy BF tym łatwiej o kontrolę postępów (tzn. widzisz ile zbudowałeś faktycznie mięśni). I jeszcze jedna rada: jeśli robisz masę to nie ciągnij jej w nieskończoność, bo organizm uwrażliwi się w końcu na składniki, które mu dostarczasz i staniesz w miejscu. Warto więc czasami zrobić krótką redukcję (4-6 tyg) i znów skoczyć na dodatni bilans kaloryczny. Jak redukujesz to jest podobnie, czasami warto zbliżyć się co Całkowitego Zapotrzebowanie Kalorycznego, a nawet wejść na dodatni bilans kaloryczny (przez krótki okres), by usprawnić gospodarkę hormonalną np. poprzez zwiększenie poziomu leptyny, wtedy redukcja będzie przebiegała sprawniej, gdyż im mamy więcej leptyny tym szybszy metabolizm spoczynkowy , ale to nie jedyne korzyści płynące z wysokiego poziomu leptyny, ale to już odbiegam troszeczkę od tematu.

4. Witaj, mógłbyś może podać ciekawe książki Ew. artykuły z których czerpiesz wiedzę o dietetyce i treningu?
Bardzo dużo czytam, począwszy od magazynów (Kif (Kulturystyka i Fitness), Sdw (Sport dla wszystkich), MD (Muscular Development), Fit Magazyn, Perfect Body, książek (Tim Venuto : „Spalaj tłuszcz, buduj mięśnie”, Praca zbiorowa: „ Dieta i suplementacja w Sporcie i Rekreacji” (Awf Katowice), Anita Bean: „Żywienie w sporcie”, a kończąc na ciekawych artykułach np. dietetyków, filmach szkoleniowych dostępnych na platformie YouTubie oraz bezpośrednio na szkoleniach. Żyjemy w czasach, w których materiału z pewnością nie brakuje. To jeśli chodzi o źródła dotyczące odżywiania, szeroko pojętej kulturystyki. Znaczna część moich lektur traktuje o rozwoju osobistymi (ksiązki Dale Carnegiego), gdyż mocno stawiam na samodoskonalenie się i chce rozwijać się szerokotorowo.

5. Witam, mam pytanie w związku z paleniem papierosów a treningiem, czy ma to jakiś wpływ na siłę etc.?
Oczywiście. Palenie papierosów ma negatywny wpływ na nasz rozwój. Siła, kondycja, równowaga, zwinność to tylko niektóre cechy motoryczne, które dostają po dupie. Naukowcy z Anglii (Derby) udowodnili, że nałogowe palenie przyczynia się do utraty masy mięśniowej. U palaczy zaobserwowano wyższy poziom miostatyny, czyli białka odpowiedzialnego w ludzkim organizmie za ograniczenie rozwoju mięśni (związek ten blokuje możliwość tworzenia się nowych włókien mięśniowych, przy okazji ograniczając syntezę białka). Im wyższy poziom miostatyny tym gorzej dla nas. Nikotyna poza tym przyspiesza przemianę materii, dlatego ciężko będzie nam trzymać masę mięśniową, dlatego też ludzie często tyją po rzuceniu palenia, już wiecie dlaczego. Ograniczenie rozwoju tkanki mięśniowej, utrudniona regeneracja z pewnością niekorzystnie wpłynie m.in. na wzrost siły, bo o tę cechę motoryczną pytałeś mnie.

Komentarze