Recenzja książki Jedz i Trenuj – Nancy Clark

Niewątpliwie to właśnie odżywianie jest najważniejszym komponentem zdrowej i pięknie zbudowanej sylwetki. Wraz z Michałem staramy się szukać ciekawych pozycji na naszym rynku wydawniczym, by poszerzać zakres swojej wiedzy, której jak wiadomo, nigdy za wiele. Przy okazji dzielimy się z Wami spostrzeżeniami na temat książek, bo wiemy z własnego doświadczenia, że w gąszczu dostępnych pozycji dotyczących odżywiania coraz trudniej odnaleźć te, które są naprawdę godne polecenia. Tym razem natrafiłem na pozycję Jedz i Trenuj. Poradnik odżywiania dla aktywnych, której autorką jest Nancy Clark. Zapraszam Was wszystkich na recenzję.

Jedz i Trenuj. Poradnik odżywiania dla aktywnych traktuje tylko i wyłącznie o odżywianiu, więc jeśli ktoś liczy na ciekawostki dotyczące treningu – niestety nie ta pozycja. Natomiast sprawy odżywiania są potraktowane bardzo dogłębnie. Książka liczy aż 448 stron i muszę powiedzieć, że czytało mi się ja niezwykle szybko. Nancy Clark napisała ją w bardzo przystępny sposób, przez co nie będziecie musieli się czuć jak podczas lektury książki akademickiej z biologii. Nie każdy lubi czytać opasłe tomiska, lecz nie lękajcie się moi mili, książka wciąga i zanim się obejrzycie – już ją pochłoniecie.
Poradnik składa się z czterech części:

img_0288
Część I – Po przeczytaniu części I dowiecie się jak prawidłowo komponować swój plan żywieniowy oraz jakie produkty wybrać na swój talerz, by cieszyć się nie tylko piękną sylwetką, ale również i zdrowiem. Autorka podkreśla również ogromną rolę odżywiania oraz nawadniania w życiu codziennym aktywnego sportowca oraz przeciętnego Kowalskiego. Dowiecie się również m.in. jak uchronić się przed chorobami cywilizacyjnymi (zawał serca, nowotwór, nadciśnienie, cukrzyca, osteoporoza), jak stworzyć „śniadanie mistrzów”, jak przyrządzić obiad oraz jak poruszać się w krainie Fast Food, czyli jakie zagrożenie czyhają na nas w barach szybkiej obsługi. Nancy Clark sprzedaje także wskazówki na radzenie sobie z napadami głodu, jak walczyć z kacem oraz pokazuje jak w łatwy sposób możemy sobie przygotować pełnowartościową przekąskę oraz jaki napój dla sportowca wybrać. Jeśli masz problem z ustaleniem zapotrzebowania na wybrane makroskładniki to w tej części znajdziesz informacje, które powinny rozwiać Twoje wątpliwości.

Część II – Autorka podkreśla w nim wielką rolę odżywiania około treningowego. W tej części dowiecie się jak komponować posiłek -przed oraz -po treningowy, ale także co jeść w czasie wykonywania aktywności. Autorka radzi również jakie suplementy oraz odżywki wybrać i kiedy warto po nie sięgać. Znajdziecie tutaj również ciekawostki dotyczące żywienia kobiet w ciąży, kobiet po okresie przekwitania oraz osób starszych. Poruszony również został temat najmłodszych pociech, a mianowicie autorka przedstawia porady jak pomóc dziecku z nadwagą.

img_0292

Część III – Ta część niemal w całości poświecona jest tkance tłuszczowej, która jest zmorą osób odchudzających się. Po lekturze tej części dowiecie się jak w zdrowy sposób zrzucić zbędny balast (bez efektu jo-jo), ale także jak zbudować większą masę mięśniową, która jest nieodzownym warunkiem pięknej sylwetki. Autorka obala wiele mitów na temat odchudzania (np. czy jedzenie spożyte po godzinie 20:00 zamienia się w tkankę tłuszczową podczas snu?), krytykując przy okazji popularne diety błyskawiczne (Dieta Atkinsa, South Beach, Dieta Strefowa), wskazując przy okazji problemy jakie mogą wyniknąć z głodzenia się. Jest to najbardziej ludzka część, gdyż autorka zwraca również uwagę na problemy natury psychologicznej, które pojawiają się u osób mających problem z postrzeganiem własnego ciała. Nancy Clark wyjaśnia nam co to jest anoreksja, bulimia, pokazuje źródła tych zaburzeń oraz daje wskazówki jak pomóc takim osobom. Ta część bogata jest w anegdotki z życia podopiecznych autorki tego poradnika.

Część IV – Poradnik o odżywianiu nie mógłby nie zahaczyć o temat kulinarny. W tej części znajdziecie wiele przepisów z komentarzem autorki, które urozmaicą Wasz plan odżywiania. Z racji tego, że jestem niedorozwinięty kulinarnie to ta część mnie zbytnio nie zaciekawiła.

Jedz i Trenuj. Poradnik odżywiania dla aktywnych jest godną polecenia pozycją na naszym rynku wydawniczym. Jest ona skierowana dla wszystkich bez wyjątku (dla początkujących dietetyków, dla osób aktywnych, czy też dla ludzi dbających o swoje zdrowie). Autorka po ludzku podchodzi do tematu diety, gdyż nie zakazuje swoim podopiecznym rezygnowania ze swoich ulubionych, często uważanych powszechnie za niezdrowe produktów. Nie tworzy im diet, ale uczy ich jak mają się odżywiać. I ja wyznaje podobną zasadę. Zabrakło mi troszkę smaczków wykraczających poza podstawy dietetyki, ale wszystkiego mieć nie można. Jeśli oczekujesz, że ta książka wywróci Twoją wiedzę do góry nogami – muszę Cię zmartwić, ale jest to z pewnością pozycja, którą warto mieć na swojej półce.

Komentarze