Grzegorz Andrzejewski - Perfect Body. Nowoczesna kulturystyka i fitness

Recenzja książki „Perfect Body” – Grzegorz Andrzejewski

Perfect Body – Nowoczesna Kulturystyka i Fitness

Uwielbiam czytać literaturę branżową. Uważam, że świetny trener (a za takiego chcę uchodzić) musi nieustannie poszerzać swoje horyzonty. Niestety ostatnio miałem małe urwanie głowy, dlatego też nie poświęciłem zbyt wiele czasu na dokształcanie się, ale już naprawiam błędy. Za mną lektura bardzo ciekawej pozycji, a mianowicie książki – Grzegorz Andrzejewski: „Nowoczesna Kulturystyka i Fitness” wydanej przed Wydawnictwo Aha. Mówiąc szczerze: Jestem nią bardzo pozytywnie zaskoczony. Dobrych książek o tej tematyce jest na naszym rynku jak na lekarstwo, więc z miłą chęcią zabrałem się do czytania. Czy warto wydać 49,90 zł za ten kompleksowy podręcznik dietetyczno-treningowy? (tak reklamuje go autor). Postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Zapraszam do recenzji.

Perfect Body – Nowoczesna Kulturystyka i Fitness to ponad 450 stron wiedzy! Publikacja podzielona została na 6 rozdziałów.

Rozdział I (Zmienne parametry treningowe)

Śmiało można powiedzieć, iż jest to wprowadzenie w świat nowoczesnej kulturystyki. Po lekturze tego rozdziału czytelnik będzie posiadał wiedzę jak precyzyjnie konstruować swój własny plan treningowy, tak aby był on zgodny z jego aktualnym celem. Jak powinien wyglądać właściwy dobór ćwiczeń? Ile serii powinniśmy wykonywać na poszczególną grupę mięśniową? Ile powinna wynosić przerwa między poszczególnymi seriami? Jaki wygląda optymalna liczba powtórzeń? W jakim tempie powinniśmy wykonywać ćwiczenia? Czytelnik dowie się również jakich błędów nie powinien popełniać podczas tworzenia planów treningowych. Z własnego doświadczenia wiem, że na tym polu popełniane są rażące błędy i zdarzają się one nie tylko osobom początkującym!

Rozdział II (Czynniki optymalnej efektywności treningów)

Traktuje on o najważniejszym czynniku niezbędnym do uzyskania sylwetki kompletnej, czyli o odżywianiu. Wiemy o tym, że dobrze ułożona dieta to podstawa w sportach sylwetkowych. Jeśli wcześniej wspomniałem, że plany treningowe wielu osób zawierają rażące błędy to tu muszę przyznać, że w tym aspekcie jest jeszcze gorzej. Źle dobrany plan żywieniowy potrafi rażąco obniżyć nasze zdolności treningowe, ale i nie tylko. Z rozdziału tego dowiemy się o tym jak komponować nasz plan żywieniowy. Z jakich źródeł pokarmowych warto korzystać? Jak powinien wyglądać posiłek przedtreningowy, a jak potreningowy? Jak powinien wyglądać proces budowania masy mięśniowej, a jak redukcji tkanki tłuszczowej? Jakie suplementy warto brać i jak powinno wyglądać ich dawkowanie?

Rozdział III (Elementy treningu i strategii treningowej)

Dobrze ułożony plan treningowy oraz spersonalizowany plan żywieniowy mogą zdziałać cuda, jeśli oczywiście są skrzętnie realizowane, ale są jeszcze inne czynniki, niezmiernie ważne jeśli chodzi o proces budowania sylwetki, ale często niedoceniane i jak pokazuje życie – pomijane przez adeptów sportów sylwetkowych. A to wielki błąd! W tym rozdziale autor wyjaśnia m.in. jak powinna wyglądać kompleksowa rozgrzewka?, jak rozciągać się po treningu?, jak powinna wyglądać strategia treningów tlenowych (aerobowych) i beztlenowych (interwały) oraz jak trenować, by sobie nie zrobić krzywdy (taktyka unikania kontuzji).

Rozdział IV (Pierwszy rok treningów)

Z tego rozdziału powinni ucieszyć się głównie nowicjusze, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem oraz trenerzy personalni, gdyż nie da się ukryć. 90% naszych klientów to osoby początkujące, czyli takie, które dopiero raczkują w tym świecie. Jak powinien wyglądać ogólny plan i taktyka treningowa podczas pierwszych 12 miesięcy? Po lekturze tego rozdziału będziesz bogatszy o tę wiedzę.

Rozdział V (Nowoczesne programy etapowe) oraz Rozdział VI (Zaawansowane formy treningowe)

Został stworzony z myślą o osobach średnio-zaawansowanych oraz takich, które mówiąc kolokwialnie zjadły zęby na tym sporcie. Każdy z nas chce czynić zauważalne postępy na siłowni? Prawda? Często jednak ludzie boją się wyjść poza sferę swojego komfortu. Kurczowo trzymają się tych samych, przestarzałych planów treningowych. Często jak obserwuję plany treningowe to wyglądają one tak:

Klatka Piersiowa:

1. Wyciskanie sztangi leżąc na ławce skośnej 4 serie 12-10
2. Wyciskanie sztangielek leżąc na ławce poziomej 4 serie 10-8
3. Rozpiętki ze sztangielkami leżąc na ławce skośnej 4 serie 15-12

Biceps:

1. Unoszenie przedramion ze sztangą stojąc 4 serie 12-10
2. Unoszenie przedramienia ze sztangielką siedząc (łokieć oparty o wewnętrzną część uda) 4 serie 12-10

Ten plan nie jest zły, ale nie da się ukryć: Im dalej w las, tym bardziej musimy zaskoczyć nasz organizm. Musimy stosować techniki intensyfikujące trening (przerwa wewnątrz serii, powtórzenia częściowe, powtórzenia oszukane, powtórzenia wymuszone, drop sety, metoda wstępnego zmęczenia, serie podwójnie łączone, gigant serie, serie przedłużane itp.) oraz zaawansowane formy treningowe (trening intensywny metodą PSM, trening objętościowy, trening izolujący, trening kombinowany, trening holistyczny itp.) aby zmusić organizm do nieustannego rozwoju. Ten plan mógłby wyglądać równie dobrze tak (osoba zaawansowana)

Klatka Piersiowa:

1. Wyciskanie sztangi leżąc na ławce skośnej 3 serie 12/10/8*
2. Rozpiętki ze sztangielkami leżąc 3 serie 12/10/8*
3. Pompki na poręczach 2 serie 12-10**
4. Wyciskanie siedząc na maszynie 12-10**
5. Rozpiętki w siadzie na maszynie 12-10**
*Seria podwójnie połączona
**Seria potrójnie łączona

Biceps:

1. Unoszenie przedramion ze sztangą stojąc 3 serie 6, 2 serie 12, 3 serie 25 powtórzeń
2. Unoszenie przedramienia ze sztangielką siedząc (łokieć oparty o wewnętrzną część uda) 3 serie 12-10 powtórzeń + 6 n*
*Po wykonaniu 12-10 powtórzeń (do załamania mięśniowego), dodajemy jeszcze 6 powtórzeń niepełnozakresowych

Grzegorz Andrzejewski - Perfect Body. Nowoczesna kulturystyka i fitness

Podsumowanie

Grzegorz Andrzejewski i jego Perfect Body – Nowoczesna kulturystyka i fitness jest pozycją obowiązkową dla bywalców siłowni (niezależnie od poziomu wytrenowania), którzy chcą poprawić swoją sylwetkę oraz dla trenerów, którzy pragną poszerzyć zakres swojej wiedzy. Dawno na polskim rynku nie było książki, która tak kompleksowo potraktowała temat kulturystyki i fitness. Tematyka żywienia została troszkę przedstawiona po macoszemu (109 – 174 str) (14% Zawartości książki), ale jest to jedyna rzecz do której mogę się przyczepić. Książka jest bardzo dobrze wydana (Świetna faktura papieru, wysoka jakość zdjęć) i tutaj duże brawa dla Wydawnictwa Aha, które śmiało sobie poczyna na rynku wydawniczym. Coraz ciekawsze książki wydaje wydawnictwo z Łodzi. Następnym razem zrobię recenzję książki Frederica Delaviera i Michaela Gundilla – Suplementy żywnościowe dla sportowców. Nie żałuję wydanych pieniędzy na książkę Grzegorza Andrzejewskiego i z pewnością za jakiś czas wrócę do niej ponownie, bo niestety wiedza często ucieka i warto stale sobie ją przypominać.

Komentarze