W poszukiwaniu doskonałego trenera

Pewnym jest to, że aby odnieść sukces musimy mieć doświadczonych doradców, którzy nami pokierują. Przedstawię Wam teraz zestaw cech, które powinien mieć idealny trener. Jak wiadomo trudno w życiu o ideały, ale jeśli zależy nam na owocnej współpracy to powinniśmy chociaż szukać trenera o zbliżonych cechach do tych wymienionych poniżej. Zapraszam do lektury!

1. Wiedza to potęgi klucz

Jeśli już zdecydowaliśmy się na ten krok to myślę, że na samym początku powinniśmy sprawdzić kompetencje naszego trenera. Często zdarza się, że na siłowniach pracują osoby, które nie mają kwalifikacji. Chyba zależy nam na tym, aby czuwała nad nami kompetentna osoba, posiadająca wiedzę z dziedziny nauk o człowieku (Fizjologii, Biomechaniki, Biochemii, Anatomii itd.) oraz uprawnienia umożliwiające pracę w tym zawodzie. Trener personalny z prawdziwego zdarzenia powinien nieustannie kształcić się i takiego też mentora powinniśmy szukać. Osoby osiągające sukces w jakiejkolwiek dziedzinie nigdy nie ustają w rozwoju, nie spoczywają na laurach. Więc jeżeli nasz potencjalny trener zakończył swoją edukację i nie pragnie się dalej rozwijać to nie widzę sensu, by angażować się z nim w taki układ.

2. Dba o naszą kieszeń

Nie ulega wątpliwości, że każda usługa w dzisiejszych czasach kosztuje i jest to normalna kolei rzeczy. Jak wiadomo, jest to zawód i za swoją pracę należy się wynagrodzenie. Wiarygodny trener powinien starać się nam pomóc w taki sposób, abyśmy wkrótce sami potrafili decydować o swoim losie, bez ponownego zasilenia kieszeni trenera. Zdarza się także często, że trener proponuje na samym początku przygody z klientem zestaw suplementów, którego cena może niejednego przerazić. Strzeżcie się takich „specjalistów”. Każdy rozsądny trener zdaje sobie sprawę, że nowicjusz nie potrzebuje tych preparatów do szczęścia. Na nie przyjdzie jeszcze czas.

3. Jednym uchem słucha, drugim wypuszcza…

Kolejną cechą, niezwykle ważną, a zwłaszcza u trenerów personalnych jest umiejętność słuchania. Chyba każdy zgodzi się z faktem, że trener personalny powinien być przywódcą, a najlepsi przywódcy nie tylko potrafią odpowiadać na pytania, ale także umieją je stawiać. Trener musi posiadać tą zdolność, gdyż wiedza o swoim kliencie jest konieczna do ułożenia diety, treningu. Dobry trener zadaje pytania, chce się dowiedzieć o swoim kliencie jak najwięcej, tak aby nie zrobić mu krzywdy, bo jak wiadomo kontuzja swojego podopiecznego jest chyba najgorszą antyreklamą dla trenera.

2_situps_shutterstock_ss

4. Potrafi nakierować klienta na właściwy tor

Teoretycznie trener personalny nie musi poprawnie wykonywać danego ćwiczenia (a co z osobami niepełnosprawnymi?) Ważne, aby potrafił nakierować klienta tak, aby ten poprawnie je wykonał. Istotną sprawą są także zdolności interpersonalne mentora, czy też przewodnika po świecie fitness. Jak już wcześniej wspomniałem, musi on umieć słuchać naszego klienta, ale na tym sprawa się nie kończy. Powinien także posługiwać się jasnym, łatwo zrozumianym językiem. I tutaj uwaga dla trenerów. Chwała Wam za to (bądź też nie), że znacie fachowe słownictwo, ale tzw. „Świeżak” zapewne nie rozróżnia jeszcze sztangi od gryfu, a zalewany jest często naukowym językiem, który jest dla niego czarną magią.

5. Bądź wzorem – prezentuj się!

Nikt nie wymaga, aby trener personalny wyglądem przypominał czołowych kulturystów, czy też prezentował sylwetkę z pierwszych stron gazet, ale nie oszukujmy się. Trudno będzie przekonać klienta, by zaczął walkę z nadwagą jeśli nasz trener zamiast sześciopaka ma bojler i jedyną jego aktywnością jest instruowanie nowicjuszy. Trener powinien być pasjonatem, który nie tylko przekazuje nam wiedzę, ale też sam się do niej stosuje.

6. Trener motywator!

Wielu trenerów myśli, że ich praca kończy się na ułożeniu diety, treningu i pokazaniu jak wykonywać ćwiczenia, nic bardziej mylnego. Trener XXI wieku będzie próbował zmotywować swojego klienta do ciężkiej pracy. Każdy ma chwilę zwątpienia, jedni radzą sobie sami; drudzy szukają wsparcia. I tutaj powinien zadziałać trener. W jego gestii leży sukces swoich podopiecznych, którzy są żywą reklamą jego pracy.

7. Szczerość popłaca

Nie wyobrażam sobie trenera personalnego, który bałby się konfrontacji z klientem. Musimy zdać sobie sprawę, że przykra prawda jest lepsza, niż słodkie kłamstwo. Zależy nam bowiem na osobie, która wskaże nasze błędy i nakieruje nas na właściwą drogę. Jeśli więc trener przyklaskuje na każdym kroku i nie ma swojego zdania to myślę, że czas na zmiany, bo klakierów nam nie potrzeba.

Komentarze