Być jak Rich DeVos

Dziś artykuł dość nietypowy. Na poły recenzja książki, trochę też przybliżenie ciekawej postaci. Mowa o Richu DeVosie. Niektórzy mogą go znać, jako twórcę Amwaya, znanej, amerykańskiej firmy marketingu sieciowego. Inni jako właściciela Orlando Magic. Prawdopodobnie nigdy nie spotkacie się z osobą tak chwaloną i wynoszoną na ołtarze. Jego bliscy, współpracownicy, podwładni, zawodnicy NBA, słowem wszyscy, chwalą go jak tylko mogą.

Dlaczego o nim piszę? Raczej nie może się pochwalić imponującą sylwetką, ba, nawet nie jest przeciętnie zbudowany. Wspominam Wam o nim, gdyż Rich DeVos kojarzy mi się nierozerwalnie z sukcesem. Zbudował ogromną, świetnie prosperującą firmę od podstaw. Wcześniej kilkukrotnie odnosił porażki, które nie zrzuciły go z raz obranej drogi. Chciałem podsunąć Wam kilka dobrych rad, wskazówek oraz cytatów, które spotkacie w książce Pata Williamsa „Być jak Rich DeVos”. Być może zachęceni wybranymi fragmentami, sięgniecie po więcej.

Być jak...

Wytrwałość to ukierunkowany opór. To determinacja motywowana konkretnym celem

DeVos pochwala umiarkowane ryzyko, podejmowanie decyzji. Twierdzi, że czasem lepiej jest podjąć złą decyzję, niż nie podejmować żadnej. Na poparcie swych słów przytacza cytat T. Roosevelta. „W każdej sytuacji wymagającej podjęcia decyzji najlepsze, co możesz zrobić, to zdecydować właściwie. Gorszym posunięciem jest zdecydować niewłaściwie. A najgorszym – zrezygnować z podejmowania jakiejkolwiek decyzji”. Zaś Henry Ford dodaje „Jeśli sądzisz, że potrafisz, albo, że nie potrafisz, w obu przypadkach masz rację”

Wiecie, czego brakuje nam, Polakom? Śmiałych marzeń! Zbyt często zadawalamy się półśrodkami i idziemy na zgniłe kompromisy. Mało tego, zawsze znajdzie się ktoś, kto nawet resztki naszych marzeń będzie chciał zniszczyć i podeptać. „…Nie słuchaj ich! Nie bój się ich krytycyzmu czy odrzucenia. Nie pozwól, by zaszczepili w tobie swoje lęki. Jeśli o czymś marzysz, odważ się w to marzenie uwierzyć, pójść za nim i zrobić wszystko, by je zrealizować”. Bądźmy też optymistami, daje to nam przewagę, lepsze nastawienie. Pesymista z góry skazuje się na niepowodzenie.

W każdej sytuacji wymagającej podjęcia decyzji najlepsze, co możesz zrobić, to zdecydować właściwie. Gorszym posunięciem jest zdecydować niewłaściwie. A najgorszym – zrezygnować z podejmowania jakiejkolwiek decyzji

Kolejną rzeczą, która nas trapi to brak pewności siebie, który krępuje nasze ruchy. Czasem wiąże się to z perfekcjonizmem, który wg mnie jest hamulcem rozwoju. Boimy się, że nie jesteśmy w czymś perfekcyjni, w efekcie wcale nie podejmujemy działania. Oddam głoś Richowi, może on Was zmotywuje – „Nie pozwól by brak pewności siebie uniemożliwił ci spełnianie marzeń. Nie pozwól, by inni ludzie niszczyli w tobie pewność siebie. I nie czekaj – zacznij wierzyć w siebie już dziś. Uwierz już teraz. Tu i teraz. Dasz radę. Potrafisz. Podejmij decyzję, że będziesz pewny siebie, mierz wysoko i spełniaj marzenia”.

Komentarze