Paweł Głuchowski, część 1 wywiadu

1. Czy mógłbyś powiedzieć kilka słów o sobie?

Urodziłem się 6 września 1989r w Siedlcach. Przygodę ze sportem rozpocząłem w dzieciństwie od trenowania sportów zespołowych. Będąc nastolatkiem na dłużej wciągnęły mnie sporty walki (Kick-Boxing, Muay Thai), niestety przez kontuzję musiałem na jakiś czas zrezygnować. Wtedy to zainteresowałem się kulturystyką i postanowiłem po raz pierwszy wystartować w Akademickich Mistrzostwach Polski w Kulturystyce i Fitness 2011. Niestety zawody zostały odwołane i swój debiut musiałem przesunąć o rok. Pierwszy raz na scenie pokazałem się na debiutach 2012, a w przygotowaniach pomagał mi Tomasz Błaziak. Zająłem wtedy 4 miejsce w kat do 80kg.

Kolejny swój start miałem rok później na Mistrzostwach Polski IFBB, gdzie udało mi się osiągnąć swój pierwszy sukces czyli Vice Mistrzostwo Polski w kulturystyce klasycznej do 175cm. Był to też pierwszy sezon do którego szykowałem się pod okiem Akopa Szostaka, który jest do dzisiaj moim trenerem, a współpracę bardzo sobie cenię i wiele się nauczyłem.
Największe sukcesy dotychczas przypadają na rok 2014:

– 3 miejsce na Mistrzostwach Polski WBBF kat. Atletic

– Vice Mistrzostwo Polski NAC w kat kulturystyka klasyczna powyżej 175 cm

– I dotychczasowo największe osiągnięcie czyli tytuł i złoty medal Mr. Universe

Ponadto wspólnie z Arturem Kozłowskim 24 maja 2014 udało nam się zorganizować jedne z pierwszych niezależnych, ponad federacjami zawodów kulturystycznych w Polsce pod nazwą Open Championship Siedlce.

2. Czy uprawianie kulturystyki w Polsce może być pracą na pełen etat?

Nigdy nie traktowałem kulturystyki jako pracy. Było to moje hobby, pasja. Niestety bezpośrednio z tego sportu w naszym kraju ciężko jest wyżyć, ale wielu zawodników sprawdza się w roli trenerów, specjalistów ds. dietetyki i suplementacji, wiec pośrednio dzięki uprawianiu tego sportu udaje im się być coraz lepszym fachowcem w branży, a swoimi sukcesami na scenie promują swoją osobę.

10347397_296764343837364_5900695031811181105_n
3. Co generuje większy przychód (sponsorzy, występy, czy własna działalność)?

Ciężko sprecyzować. Myślę że u każdego zawodnika kształtuje się to inaczej. W moim przypadku jest to praca.

4. Jaki system treningowy najlepiej na Ciebie działa? (Split, FBW, Push & Pull – duży ciężar mało powtórzeń, mniejszy ciężar więcej powtórzeń)

W zależności w jakim okresie przygotowań jestem, korzystam z różnych systemów treningowych. Zawsze jednak trzymam się zasady „nie ciężar a technika”

5. Jakie są Twoje plany na przyszłość? (plany zawodowe – starty)

Mam w planach poprawienie kilku mankamentów sylwetki i start w sezonie wiosennym 2015.

6. Z jakiej partii jesteś najbardziej dumny, a którą uważasz za swoją piętę achillesową?

Co do „pięty achillesowej” muszę popracować delikatnie nad górną częścią klatki piersiowej i grubością pleców, natomiast bardzo jestem zadowolony z nóg na co uwagę zwraca mi wiele osób.

10443496_738567152852857_4321806852696154211_n
7. Jaka jest Twoja ulubiona forma cardio?

Zdecydowanie preferuje orbitrek i marsze w terenie.

8. Bez jakiego suplementu nie wyobrażasz sobie życia?

Nie przesadzajmy ze bez jakiegoś nie wyobrażałbym sobie życia – to zdecydowanie za mocne słowa, aczkolwiek bardzo pomocnym suplementem jako uzupełnienie diety jest białko serwatkowe i to po nie sięgam najczęściej.

9. Jaka jest twoja suplementacja na co dzień?

Wyżej wymienione białko serwatkowe w formie izolatu, kompleksy witaminowo – mineralne, CLA i/lub Omega 3, a około treningowo węglowodany i aminokwasy proste. Okresowo dodaje przedtreningówki i spalacze tłuszczu. Bazuję obecnie na produktach mojego sponsora ALL STARS i Muscle Clinic.

10599303_310307145816417_578834985554641616_n
10. Wskazówki jakie miałbyś dla młodych adeptów siłowni.

Never give up!

11. Skąd czerpiesz motywacje?

Z chęci bycia coraz lepszym w tym co robię, stawiam sobie cały czas cele do których dążę

12. Czy miałeś kiedykolwiek chwile zwątpienia i jak sobie z nimi radziłeś?

Każdy z nas miał większe lub mniejsze chwile zrezygnowania. Staram patrzeć w szerszej perspektywie na to co robię i nie dopuścić do tego by mała przeszkoda lub chwilowe zwątpienie zniwelowało ogrom dotychczas włożonej pracy. Twardo trzymam się założeń i dążę do celu jaki sobie postawiłem.

13. Kto był dla Ciebie inspiracją do rozpoczęcia treningu siłowego?

Chyba każdy kulturysta i pasjonat żelaznego sportu czerpie inspirację z Arnolda, ja również. Aczkolwiek trenować zacząłem bez bodźca z zewnątrz i bez wpływu konkretnych osób – znalazłem motywację w sobie i wystartowałem. Oczywiście gdy głębiej wszedłem w temat kulturystyki zawsze inspirowała mnie sylwetka jaką miał Frank Zane i do takiej dążę.

14. Jak zaczęła się Twoja przygoda z bodybuildingiem?

Jak napisałem w odpowiedzi na pierwsze pytanie zaczęło się od opuszczenia sportów walki i pierwszym starcie w 2012 roku.

15. 3 ćwiczenia bez których nie wyobrażasz sobie treningu?

Hmm 3? Nie wyobrażam sobie treningów bez 30 różnych ćwiczeń.

Komentarze