W jakim wieku powinienem rozpocząć trening?

W ostatnich latach narosło wiele pytań na temat tego, kiedy dzieci powinny zacząć ćwiczyć. Zanim do tego przejdziemy, chciałbym zwrócić uwagę na fakt, iż nie jestem lekarzem, a to są jedynie moje opinie oparte na zebranych przeze mnie informacjach. To co uważam za prawdę. Mimo to, w tym artykule postaram się dostarczyć użytecznych i przystępnych informacji.

  • Często podnoszonym zarzutem odnośnie dźwigania ciężarów w młodym wieku jest fakt, że Twoje ciało wciąż się rozwija, a podnoszenie może mieć negatywny wpływ na jego rozwój. Kobiety rozwijają się do ok 21 roku, mężczyźni do 25, więc czy rzeczywiście ma to taki wpływ?
  • Istnieje wiele różnych opinii na temat tego, czy rzeczywiście może zatrzymać to wzrost lub zmienić jego naturalny wzór. Panuje konsensus co do naprawdę ciężkiego podnoszenia w młodym wieku, na przykład nie poleca się ciężko przysiadać do 14 roku życia. W tym przypadku, jest całkiem możliwe, że będzie to miało negatywny wpływ na wzrost.
  • Nie znaczy to jednak, że nie możesz ćwiczyć wcale. Wiele dzieciaków chce uzyskać przewagę by być lepiej przygotowanym gdy potem uderzą na siłownię. Wiele osób uważa, że może mieć do zbawienny wpływ. Dr Faigenbaum przeprowadził na ten temat badania w przedszkolach (bez ciężarów, tylko z balonami i kołkami) i odkrył, że taki trening rzeczywiście zwiększa siłę dzieci. W taki sam sposób jak u dorosłych, bez przyrostu mięśni, ale przy zwiększeniu ogólnej siły. Może być to skutek – mówi Dr. Faigenbaum – zmian neurologicznych. Ich system nerwowy i mięśnie zaczęły wydajniej współpracować. Niektórzy uważają nawet, że owe dzieci wyrosną na silniejszą młodzież.
  • Jeśli jesteś młody, młodszy niż 15 czy 16 lat i jeśli chcesz zacząć trenować, nie powinieneś zaczynać zbyt ostro. Z drugiej strony, nie słuchaj osób, które mówią, że ogólnie ćwiczenie to zły pomysł. Ważne żeby trzymać poprawną technikę ćwiczeń (oglądać np. nagrania na YouTube […]), ćwiczyć ruch bez ciężarów aż poczujesz, że masz to opanowanie i nie używać przesadzonych obciążeń.
  • Progres może być mniej widoczny niż byś chciał, ale przygotowujesz swoje mięśnie na to co ma nadejść. Znajomość podstaw i całej bazy ostatecznie da Ci ogromną przewagę nad osobami, które zaczęły np. 2 lata później niż Ty. Ty będziesz gotowy do wkroczenia w tryb bestii! W tym czasie można zacząć dalej różnicować swoje ćwiczenia, dodawać więcej ciężarów do swoich setów.

Marc Fitt Evolution

Nie napalaj się za bardzo i bądź ostrożny. Tak długo jak jesteś odpowiedzialny, podnoszenie ciężarów może być bardzo korzystne, bez względu na wiek!

.

Kontakt do Marca.

http://www.marcfitt.com

http://www.facebook.com/marc.fitt

https://twitter.com/Marc_Fitt

http://instagram.com/marc_fitt/

http://www.youtube.com/user/fitnesspageforall?feature=mhee

Komentarze